SMC Awards Ceremony Showcases Student Excellence


Awards Ceremony Celebrates Student Excellence


The following students received academic, service and excellence awards during SMC’s annual Awards Ceremony held April 20 in Gibbs Auditorium. Students were nominated for awards by SMC faculty and staff.

CLICK HERE FOR AWARD DESCRIPTIONS

 

 

Awards and Recipients

A.G. Carter Literary Award
Kailee Reanne Smith, Sophomore, from Inman, SC

A.J.R. Helmus Poetry Award
First Place: Keshana Tierra Briggs, Sophomore, from Spartanburg, SC
Second Place: Nicole Christine Oxendine, Sophomore, from Rock Hill, SC
Third Place: William Austin Ayers, Sophomore, from Union, SC

Achievement Award in Academics
Tatsiana Ihurauna Drahun, Sophomore, from Taylors, SC
Emily Elaine Edmonds, Sophomore, from Boiling Springs, SC
Barbara Lee Kizer, Sophomore, from Lexington, SC
Peden Cross Mahaffey, Sophomore, from Spartanburg, SC
Zachary Michael Watson, Sophomore, from Greenville, SC
Eric Todd Wells, II, Sophomore, from Spartanburg, SC

Achievement Award in Athletics
Jerome Anthony Adger, Sophomore, from Starr, SC
Kaleb Alexander Bowman, Sophomore, from Round Hill, VA
Cyarah Nycole Dow-Wilson, Sophomore, from Summerville, SC
Hufelder Duarte, Sophomore, from Johns Island, SC
Kwaku Bonsu Dwemena, Sophomore, from Lorton, VA
Marvin Galette, Sophomore, from Rock Hill, SC
Brandon Tyler Hill, Sophomore, from Lugoff, SC
Amanda Brooke Hutto, Sophomore, from Aiken, SC
Brooke Megan Palmer, Sophomore, from Boiling Springs, SC
Hayley Ashlyn Singletary, Sophomore, from Moncks Corner, SC
Yazmeen Sheairra Young, Sophomore, from Greer, SC

Achievement Award in Leadership
Thomas David Edwards, Sophomore, from Williston, SC
Daysha Meredith, Sophomore, from Woodruff, SC
Jacob Alexander Noland, Sophomore, from Great Falls, SC
Sarah Grace Reed, Sophomore, from Boiling Springs, SC
Kailee Reanne Smith, Sophomore, from Inman, SC
Isabella Christyne Spencer, Sophomore, from Union, SC
Eric Todd Wells, II, Sophomore, from Spartanburg, SC

Achievement Award in Service
Tamara Nicole Deal, Sophomore, from Landrum, SC
Jade Alexandria Harris, Sophomore, from Gilbert, SC
Keyshawn D. Melton, Sophomore, from Cheraw, SC
Madison Rachel Morehead, Sophomore, from Moore, SC

American Legion Award
Jade Alexandria Harris, Sophomore, from Gilbert, SC
Jonathan Andrew Mullinax, Sophomore, from Lyman, SC

Biology Award
Alexandra Wright, Sophomore, from Gaffney, SC

Blue Granite Review Art Award
First Place: Tatsiana Iharauna Drahun, Sophomore, from Taylors, SC
Second Place: Sandra Celestino Camacho, Freshman, from Wellford, SC
Third Place: Madison Rachel Morehead, Sophomore, from Moore, SC

Blue Granite Review Prose Writing Award
First Place: William Austin Ayers, Sophomore, from Union, SC
Second Place: Emily Elaine Edmonds, Sophomore, from Boiling Springs, SC
Third Place: Samuel Lawrence Rutherford, Sophomore, from Spartanburg, SC

Business Award
Thomas Michael Parker, Sophomore, from Surfside Beach, SC
Eric Todd Wells, II, Sophomore, from Spartanburg, SC

Charles Moss Award for the Outstanding Graduate in Criminal Justice
Meghan Elizabeth Bible, Sophomore, from Moore, SC

Chemistry Award
Fabian Salinas, Freshman, from Pacolet, SC

Ella Jordan Lynn Award
Tamara Nicole Deal, Sophomore, from Landrum, SC

J. Lacy McLean Award
Austin Darwin Hinkle, Freshman, from Spartanburg, SC

Mathematics Award
Fabian Salinas, Freshman, from Pacolet, SC

Norma Jean Miller Scholarship for Achievement in Chemistry
Parker Preston Malone, Freshman, from Duncan, SC
Vladimir Zotov, Sophomore, from Spartanburg, SC

Olin D. Johnston Good Citizenship Award
Madison Rachel Morehead, Sophomore, from Moore, SC

Outstanding Drama Student Award
Thomas David Edwards, Sophomore, from Williston, SC

Outstanding Freshman Award
Anna Elizabeth Little, Freshman, from Simpsonville, SC

Outstanding Pioneer Award
Sheldon Thomas Reed, Sophomore, from Bradley, SC
Courtney Morgan Williamson, Sophomore, from Cowpens, SC

Paul S. Lofton, Jr. History Award
Michael Wallace Groce, Sophomore, from Campobello, SC
Ross Michael Kemp, Sophomore, from Matthews, NC

Physics Award
Ryan Jeffrey Cotton, Freshman, from Carrollton, GA

Pioneer Peer of the Year Award
Madison Rachel Morehead, Sophomore, from Moore, SC

Presidential Ambassador Award
Keyshawn D. Melton, Sophomore, from Cheraw, SC

Psi Beta Award
Mekenzie Elizabeth George, Sophomore, from Boiling Springs, SC
Katie Anne Latta, Sophomore, from Columbia, SC

Psychology Award
Teagan Shania Crosby, Sophomore, from Walterboro, SC

Religious Studies Award
Anna Faith Wright, Sophomore, from Trinity, NC

Residence Life Hall of Fame Award
Tanner Davis Breckenridge, Sophomore, from Gaffney, SC
Amanda Brooke Hutto, Sophomore, from Aiken, SC

Reverend Samuel Haywood Poston Award
Michael Wallace Groce, Sophomore, from Campobello, SC

Spanish Award
Tatsiana Iharauna Drahun, Sophomore, from Taylors, SC

Thomas R. Bailey Humanitarian Award
Jade Alexandria Harris, Sophomore, from Gilbert, SC

Trailblazer Journalism Award
Samuel Lawrence Rutherford, Sophomore, from Spartanburg, SC

Travis Eiler General Excellence Award
Matthew Tyler Terry, Sophomore, from Pageland, SC

Who’s Who Among Students in American Universities and Colleges
Tamara Nicole Deal, Sophomore, from Landrum, SC
Emily Elaine Edmonds, Sophomore, from Boiling Springs, SC
Kai’li Clenna Floyd, Sophomore, from Wellford, SC
Jaelyn Amber Garrett, Sophomore, from Columbia, SC
Mekenzie Elizabeth George, Sophomore, from Boiling Springs, SC
Jacquie Marie Goodman, Sophomore, from Irmo, SC
Jade Alexandria Harris, Sophomore, from Gilbert, SC
Roy Sanford Hayes, Sophomore, from Taylors, SC
Katie Anne Latta, Sophomore, from Columbia, SC
Daysha Meredith, Sophomore, from Woodruff, SC
Madison Rachel Morehead, Sophomore, from Moore, SC
Jonathan Andrew Mullinax, Sophomore, from Lyman, SC
Jacob Alexander Noland, Sophomore, from Great Falls, SC
Matthew Tanner Overton, Sophomore, from Spartanburg, SC
Julian Romell Owens, Sophomore, from from Orangeburg, SC
Sarah Grace Reed, Sophomore, from Boiling Springs, SC
Caitlyn Ann Sheppard, Sophomore, from Gilbert, SC
Hayley Ashlyn Singletary, Sophomore, from Moncks Corner, SC
Kailee Reanne Smith, Sophomore, from Inman, SC
Isabella Christyne Spencer, Sophomore, from Union, SC
Brittany Makayla Warren, Sophomore, from Johnsonville, SC

Williams Garcia POPS Programming Board Award
Jonathan Andrew Mullinax, Sophomore, from Lyman, SC